Adsense başvurusu yapma (Detaylı)

Adsense Başvuru Yapma
 Adsense'den onay almak , ilk kurulan blogların hayali gibi bir şey diyebilirim. Çok merak edilen ve internette en ince detayına kadar kimsenin bilgi vermediği bu konu hakkında Naber Blog olarak sıfırdan başlayan bir kişi nasıl Adsense onayı alır? sorusuna birlikte cevap arayacağız.

 Maddeler halinde sıralamadan önce , size şu altın kuralı hatırlatmak istiyorum. "Asla bir işi para için yapma!" Para için yapılan işten hayır gelmez. Blog işi de böyledir. Blogunuzu para amaçlı yürütmeyin. Hobiniz olsun bloglar. Zaten kimse para için yapılan yapmacık içerikleri okumaz öyle değil mi?

O zaman maddelerimize geçelim.

Öncelikli olarak her hangi bir alt yapıdan bir web sitesi oluşturmanız şart. Bundan sonrası ise biraz zaman alıyor. Ancak buna değecektir inanın.

Maddeler

 •  En az 25-30 adet içeriğiniz olsun. Ancak özgün içeriklerden bahsediyorum. Bir blogun fikrini alıpta kendiniz yazın demiyorum.Kısa ya da uzun olması önemli değil. Sadece bir okur sizin yazınızı okuduğunda "işte aradığım cevap!" diyebilsin yeter. Bu tür durumlarda kendi tecrübelerinizi paylaşmak en yararlısı olacaktır.


 •  Blogunuza boş yere tıklayıp durmayın. Tamam anlarım ilk kez blog kurdunuz ama günlük 200-300 kendi bloguna gireni gördüm yani. Özellikle Google "Fake Clicks" yani sahte tıklamalar konusunda çok hassas.

 • Bu öneri biraz kemikleşmiştir ancak blogunuzu nerede olursa olsun tanıtın. Bu sosyal medya da olabilir , arkadaşlarınızda olabilir. Neresi olursa olsun.

 • Blogunuza has bir tema yapın, indirin ya da satın alın. Sade olmasına özen gösterin. Kullanıcıların, rahatça gezinebileceği bir arayüzü olsun kısacası.

 • Yeterli bir bütçeniz varsa, severek takip ettiğiniz bloglardan, "bu işi biliyor" dediğiniz bloglardan , ya da Google'dan reklam satın alarak kendinizi tanıtabilirsiniz.

 •  Düzenli içerikler paylaşın. Mesela bugün aklınıza 2 tane içerik fikri geldi. Bu ikisini aynı gün paylaşmayın. Teker teker paylaşın. İdeal olarak haftada 2 gün ya da siz ne kadar istiyorsanız paylaşabilirsiniz. Ancak düzenli paylaşmak önemlidir. iki gün art arda paylaşıp sonra 2 haftada bir paylaşmayın.

 • Günlük en az 50 tıklanmayı kendinize hedef belirleyin. Peki bu 50 tıklanmanın içinde kendinizin olmadığını nasıl anlayacaksınız? Şöyle anlatayım, 1-2 gün boyunca hiçbir şekilde blogunuza giriş yapmayın. Eğer tıklanmanız 50 veya yukarısı ise zamanı gelmiş demektir.

 Bu adımları uyguladıktan sonra bilinki reklam için başvuru yapma zamanı gelmiştir. Başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken bir husus, Şuan blogger paneline giriş yapmak için kullandığınız Google hesabınızın doğum yılının en az 18 yaşında olması gerekir. Eğer blogunuz için kullandığınız Google hesabı 18 yaş altı ise korkmayın bunu değiştirebilirsiniz.
Google Account Information
Myaccount.Google Adresine giriş yapıp "kişisel bilgiler" kısmından değiştirebilirsiniz.Ancak yasal olarak 18 yaşının altında iseniz bir büyüğünüzden izin almalısınız.

Sadece bilgilendirme amaçlı olarak size Adsense başvuru şartlarını araştırıp koydum.İşte Google'ın sizlere başvuru için sorduğu sorular.
 • Sıfırdan oluşturduğunuz kendi içeriğiniz var mı?
 • İçeriğiniz AdSense Program politikaları ile uyumlu mu? (adsense program politikaları)
 • 18 yaşından büyük müsünüz?
Bundan sonra, Adsense Program Politikalarını okumakta zorunlusunuz. Aksi takdirde bu kuralları çiğnerseniz kazandığınz paralar sizden geri alınabilir, hesabınız kapatılabilir, yada SEO olarak çok gerilere düşebilirsiniz.

Bunları yaptığınızı varsayarak devam edelim. Google Adsense Kaydol adresine girerek kaydol butonuna tıklayın
Adsense Kaydol

 Ardında resimde göründüğü şekilde kendi bilgileriniz ile boşlukları doldurun.


Adsense Kaydol
Web siteniz 1gün ila 1 hafta arası Google botları ve Google çalışanları tarafından incelenecektir. Ardından "onay alındı" ya da "onay alınamadı" gibi bir mesaj e-mail'inize gönderilecektir. Bu süre zarfında yeni ve özgün içerikler oluşturmayı unutmayın.

Google Adsense başvurunuz onay almamış gibi ilerleyecek olursak, Hevesiniz kırılmasın, Google size neden onay almadığını söyleyecektir. Google'ın size söylediği sorunları düzeltip yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Google Adsense Başvurunuz onay almış olarak düşünürsek, Kendi reklamlarınıza tıklama, ya da arkadaşlarınıza teşvik etme , ya da Google'ın program politikalarından her hangi birini çiğnememeye çok çok özen göstermeniz gerekiyor.

S.S.S

Başvururken günlük tıklanman kaçtı?
Başvururken günlük tıklanmam 55-60'dı.

Kaç adet içerikle başvurdun?
Yaklaşık 22-25 içerikle başvurdum.

Bunların hepsi özgün içerik miydi? yoksa başkalarından esinlendin mi?
20 içerikten 15 i özgün içerikti. Geri kalan 5 tanesini de ben yazmıştım ancak internette yazdığım konu hakkında rakiplerim vardı.

Hangi tema ile başvuru yaptın?
Kendi oluşturduğum tema ile başvuru yaptım. Kendi oluşturduğum temaya kısaca (NaberTheme) diyorum.

Hiç başvurun reddedildi mi?
Evet 3-4 kez reddedildi. Ancak hatalarımdan ders aldım.

Başvurun kabul edildiğinde nasıl hissettin?
Aslında başvurumun kabul edilmesinden ümitli değildim. Zaten 3-4 kez reddetmişlerdi. Sonra bi ümit yeniden başvurdum. Başvurduğumu bile unuttuğum bir zamanda onay alındı diye bir mail geldi bir gün. Mutlu olmuştum kısacası.

Blogunu tanıtmak için hiç reklam satın aldın mı?
Hayır satın  almadım. Ancak tavsiye ederim.

Blogumu geliştirmem için ne önerirsin?
İşini asla para için yapmamanı öneririm. Severek yaptığın işten zaten para kendiliğinden geliyor.

Naber Blog'dan indirimli bir şekilde reklam satın alabilirsiniz.> Reklam

Adsense başvurunuz onay almadıysa ve nedenini anlayamadıysanız yorumlarda belirtebilir, ona göre yardımcı olabiliriz. 


Yorum Gönder

5 Yorumlar

 1. Güzel ve detaylı bir içerik. Blogum olsa uygulardım ama sadece bir okurum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bir blog yazarıyım eğer sadece bir okursan benim sayfamı takip edebilirsin dostum ayrıca herhangi bir sorunun olursa iletişim kısmından bana yazmaya çekinme! :)

   Sil
 2. Blogumu açtıktan 2 ay sonra başvurumu yapmıştım ve ilk seferinde onaylanarak reklam yayınlamaya başladım. Açıkcası blogumu tanıtırken ilk geldiğim yerlerden biri sizdiniz ve beni ilk siz takip etmiştiniz. Gerçekten bloglar için çok faydalı bilgiler yayınlıyorsunuz, emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim okuyup yorumladığınız için :)

   Sil
 3. Yine faydalı bir yazı.. Adsense ile ilgili birkaç ekleme yapmam gerekirse, asla sitesinizdeki reklamlara tıklamayın, asla tıklamaları için arkadaşlarınızı yönlendirmeyin, asla adsense i kandırmaya çalışmayın, kandıramazsınız:) Bu adsense ile ilgili ilk ve tek kuralınız olsun. Naberblog'un da dediği gibi fake clicks ten uzak durun. İnsan yeni blog açtığında ister istemez kendi sitesine çok kez giriş yapabiliyor. Bu da gayet normal ama adsense bunu böyle yorumlamıyor. Organik arama sayınız ile direkt giriş sayınız arasında uçurum olmaması lazım eğer çok bilinen bir blog değilseniz. Bunun için chrome kullanıyorsanız google publisher toolbar'ı kullanmanızı öneririm. O zaman sizin site ziyaretleriniz ve reklam tıklamalarınız dikkate alınmıyor. Diğer bir konu da özgün içeriklere sahip yazılar oluşturun. Sizin yazdığınız konuda çok farklı kaynaklarda yazılar olabilir. Bu sizin yazmayacağınız anlamına gelmiyor. Ama ne olursa olsun onlardan farklı bir içerik üretin. Google da kısa bir arama yaparak son zamanlarda insanların yazacağınız konu ile ilgili google da ne aradığını inceleyin. Emin olun insanların ihtiyaçları her gün değişiyor. Mesala belki bir ay sonra adsens başvuru alma politikasını değiştirebilir. Yani bu da adsense ile ilgili yeni yazıların oluşturulması anlamına gelir. Bu fırsatları değerlendirin. Ve ne olursa olsun blog yazın. Herkese iyi bloglar..

  YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)