Temp klasörünü silmek zarar verir mi? Temp klasörü nedir?

Nedir bu Temp?
    Temp ,Türkçe kelime anlamıyla "geçici" anlamına gelir. Temp klasörünü silmeden önce, bu "Temp" klasörü nedir öğrenelim .Temp klasörünü açtığınızda içinde neredeyse bini aşkın , boyutları yaklaşık 1 KB ile 10 MB arası değişen dosyalar ve klasörler bulursunuz. Bu dosyalar öyle gereksizdir ki siz bilgisayarınızda bir işlem yaparken bunlar bilgisayarı yavaşlatırlar.

Temp klasörü ne işe yarar? Amacı nedir?

 İnternette gezerken bazı resim ve site alet edevatları buraya yüklenir ki bir daha açtığında daha hızlı açılabilsin.Yani her seferinde siteye girdiğinde dosyaları yükleyip açmaz. Bilgisayarına yükleyip oradan açarlar.Böylece siteler daha hızlı yüklenir. Genelde zararsız olurlar.

İçinde neler var?

  Temp klasörünün içinde ne var sorusuna yanıt verecek olursak,genelde klasörler "boş" olur.Yani orada gördüğünüz bir klasöre tıkladığınızda boş çıkma olasılı %50 gibi bir orandır.
Temp klasörünün içinde , not defterleri , .dat uzantıları , klasörler , .xml ve .webp uzantıları ve daha fazlası olarak birçok çeşit dosya bulunur.


Bunlar  nasıl geldi buraya?

 Aslında bu dosyalar bilgisayarınıza , siz internete girdiğiniz andan itibaren yüklenen (çerezler) , Denetim masasından yaptığınız ve kayıt ettiğiniz (ayarlamalar) eski sildiğiniz programların uzantıları , internette herhangi bir oyuna girerken , oyunu açmak için indirilen gereksiz dosyalar , sildiğiniz fotoğraflar sayesinde burada birikiyor.

Çöp kutusundan sildiğim dosyaların burada ne işi var?

 Bir dosyayı bilgisayarınızdan sadece çöp kutusuna taşıyarak asla silemezsiniz.Çöp kutusundan silseniz bile.Çöp kutusu bu programların kayıt dosyaları ve bazı önemli materyalleri Temp ve daha farklı klasörlerde topluyor. Zaten silinen dosyaları geri getirme programları da bu klasörlerdeki materyalleri toplayarak geri getiriyor.Tabi gidipte bir oyunu silmişsinizdir onun parçalarını toplayarak size aynı oyunu geri getirmez bu programlar. Video , fotoğraf gibi silinen küçük dosyaları geri getirmenizi sağlar.

Klasörün içindeki silinmeyen dosyaları ne yapılmalı?

 Klasörün içindeki silinmeyen dosyalar "Atla" seçeneği ile silinmemeli. "Yinede sil" seçeneğini işaretleseniz bile silemezsiniz zaten.Herhangi bir zarar vermez.


İçinde zararlı yazılım bulundurur mu?


  
  Evet içinde zararlı yazılım bulundurur ama dediğim gibi , sitelere girdiğinizde yüklenen dosyalardır. Bazı siteler ise ,elbette yetişkin siteleri bunları kötü amaçlı kullanabiliyorlar.(Bütün yetişkin siteleri olmamak kaydıyla) , bir yetişkin sitesine girdiğinizde oradaki kısayollar ve fotoğrafları her sitede olduğu gibi indiriyorsunuz ancak bu tarz siteler ek olarak virüs veya +18 içerikli kötü amaçlı yazılımlar indirebiliyor. İşte buda "neden yetişkin siteleri ülkemizde yasak?" sorusunun cevaplarından sadece bir tanesi.

Temp klasörü nasıl silinir?

Temp klasörünü silmek çok basit bir işlemdir. Bilgisayarınızın arama kısmına "Çalıştır" (eğer bilgisayarınızın dili İngilizce ise "Run" yazarak giriş yapın. 

 Ya da daha kısa yöntem "Windows+R" kısayolu işinizi görecektir.
Çalıştır açıldıktan sonra , buraya "Temp" yazın ve klasöre giriş yapın.
Ardından hepsini seçin. (hepsini seçme kısayolu > CTRL+A) ve sağ tık>sil ya da klavyeden "Delete" tuşuna basın. Silinmeyen dosyaları, "bu seçeneği tüm dosyalar için uygula" seçeneğini seçip "Atla" diyin. 

Ardından Temp klasörünün yakın arkadaşı olan %Temp% ' e de göz atalım. Bunu da çalıştır kısmına aratıp aynı yöntemleri uygulayarak silin.

İşlemler bu kadar.👍

Yorum Gönder

1 Yorumlar

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)