Blog açtıktan sonra ne yapılmalı?

©Blog açtıktan sonra yapılması gerekenler
     Blog oluşturmak artık günümüzde çok basit. İnsanlar artık bedavadan , Blogger veya Wordpress gibi sitelerden bedava blog sahibi olabiliyor.Evet, blog oluşturmak kolayda , blogu oluşturduktan sonra ne yapmalıyız?   Çoğu kişi blogu , tecrübelerini ve gezdiği yerleri paylaşmak , yazıdıklarının okunması için açıyor. 
Hatta bazılar var ki blogu açma amacı direkt para kazanmak. Ancak sadece belli sayıdaki bloggerlar bu başarıya ulaşabiliyorlar. Peki bu bloggerlar , bloglarının okunması ve bloglarından gelir elde etmek için ne tür çabalar sarf ediyorlar? Bloglarını ilk açtıklarında ne yaptılar da bu başarıya sahip oldular?   İşte sizlere bir blog açtıktan sonra başarıya kavuşmanız için yapmanız gereken adımlar.👇


  Blog oluşturduktan sonra   

  
  Blog oluşturduktan sonra yapılması gereken çok şey var. Ancak dağın yamacındayken zirveye bakmak pek de doğru olmaz öyle değil mi? Bu yüzden dediklerimi sakince yavaş ve planlı yapmanız sizi başarıya ulaştıracaktır.

  Logo sizi siz yapar

    Büyük şirketlerin logolarına hiç dikkat ettiniz? Hepside sade ve özdür. Bu şirketler logolarına o kadar önem verirler ki bir logo yapımı için milyonlar harcarlar. Bu nedenle blog oluşturduktan sonra ilk yapmanız gereken bir logo yapmak. 

   Elinizden geldiğince şık ve basit bir logo yapmaya özen gösterin. Yani o basit simgeye biri baktığında , "bu, şu şirketin logosu" diyebilsin. Demek istediğim benzersiz olsun. Bu nedenle internetten yapılmış logoları pek tavsiye etmem. Ha hiç mi yapamıyorsunuz ? O zaman bir forum sitesinde konu açın, belli bir ücret karşılığında kendinize logo yaptırın.Artık blog açtıktan sonra sizi temsil edecek şey logonuzdur.
©Logonuz bir ressamın ki kadar detaylı olmasın
Temanızı iyi belirleyin

  İnsanlar sadeliği daha çok sever biliyor muydunuz? Yani blogunuzda kullanacağınız temanın sade olması çok önemli. Karman çorman bir blog, her yerde slider olan bir blog pekte tercih edilmez. Aynı şekilde Blogunuzun renkleri de önemli. Yani blogunuzun rengi ile logonuzun renginin uyumlu olmasına dikkat gösterin. Ayrıca beyaz rengi ön planda kullanın. Çünkü araştırmalar sonucu insanlar açık renkli mekanlarda daha uzun vakit geçiriyor. İnsanlar blogunuzda ne kadar çok uzun süre geçirirse , Google arama dizininde ilk sıralara çıkma olasılığınız o kadar  fazla. 

  Blogunuzun sabit bir konusu olsun

  Blogunuzun belirli bir konusu olsun. Teknoloji ise teknoloji seyahat ise seyahat.Bir konu üzerinden gidin. Tecrübeli olduğunuz bir konu olursa daha işinize yarayacaktır.

  Sosyal medya

   Sosyal medyadan trafik çekmek çoğu blogger tarafından küçümsense de , sosyal medyadan trafik almak azımsanmayacak kadar yüksek bir oran.Logonuzu ve temanızı hazırladıysanız daha içerik üretmeden, kullanılan ve bilinen bütün sosyal medya alanlarından hesap oluşturun ve kendinizi tanıtın. 10 kişiyi bile kendinize çekseniz, yeni açılmış bir blog için büyük bir başarı sayılır.

İçerikler  

   Artık her şey hazır. İçerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ancak şu kısım çok önemli ki , asla kopya içerik oluşturmayın. Eğer Google bunu fark ederse, hem ceza yeme riskiniz var ,hem de Google arama dizininde çok gerilere düşme riskiniz.

   Genelde tecrübeli olduğunuz konularda yazın. Eğer konu aklınızda var ama kaleme dökemiyorsanız , kalemine güvendiğiniz bir yakınınıza yazdırın. İlk yazınızı paylaşmak o kadarda zor olmasa gerek.Yazılarınızda imla kurallarına uyun. Ziyaretçileri rahatsız edecek argo sözler veya siyasal görüşler paylaşmayın.

  Blogunuzu Google'a tanıtın

  Blogunuzu ilk açtığınızda şöyle diyebilirsiniz: "Blogum Google'da çıkmıyor!" bu tür problemleri gidermek için Google Search Console kullanmayı unutmayın.


Sonlara doğru...


  Dost blog  

Kendinize dost bloglar edinin . Onların bloglarında konuk yazar olun. Aynı bu sitede ücretsiz olarak  "konuk yazar" olabileceğiniz gibi.  

   Artık başarılı bir bloga sahip olmak için butün sırları biliyorsunuz. Hadi o zaman yazmaya başlayın! ama düzenli yazın. Aklınıza fikir geldiği an not alın.Vaktinizin büyük bir çoğunluğunu blogunuzda geçirmeyin. Akışına bırakın. Görüceksiniz ki tıklanma sayınız siz yazdıkça artacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar