Bir yazıyı ilgi çekici yapan şeyler  İyi bir metin, iyi bir başlık , daha çok okur çeker.İnternet dünyasını hepimiz az çok biliyoruz.Genelde en çok tıklanan, en kaliteli olan değil, en ilgi çekici olandır.
Peki ilgi çekici nasıl olunur? Aslında bunun cevabı birazda sizde, çünkü sonuçta sizde bir okuyucusunuz, okurken sizin ilginiz ne çekiyorsa cevap o dur. Ancak yinede ben sizler için tam 3  madde ile bir yazıyı ilgi çekici yapan şeyler olarak sizler için sıraladım. İşte nasıl ilgi çekici yazı yazılır? cevabı;


Merak uyandıran Giriş

 İlginç bir giriş metni , gerçek metini okuyucuya bağlayan bir köprüdür. Giriş kısmı ne kadar merak uyandırıcı ise okuyucuyu o kadar kitler. Okuyucu devamını ister ve en sonunda asıl konuya gelir.


İlginç bir Başlık

 Başlıklarında çeşitleri var diyebiliriz, mesela bir olayı azıcık yalan azıcık abartı ile şişirilmiş başlıklar var ya da sıradan sıkıcı başlıklar...
Başlıklar hakkında size birkaç ipucu vermek gerekirse şöyle sıralayabiliriz. 

O kişi... : Hangi kişi? bilemiyoruz ve bizi meraklandırıyor.Tıklamamız için bizi heyecanlandırıyor. Mesela şöyle bir başlık olsaydı ;

İnanılmaz olay! :Sizinde ilginizi çekmez miydi? Benim çekti açıkçası.Sizin hangi olay? demenizi bekliyorlar ve sizde tıklıyorsunuz.

O adam insanlara bedava para dağıtıyor! : Bu başlığa tıkladığınızda genelde sıradan ve saçma konular çıkar. Mesela bu tür bir başlığa tıkladığınızda bir bakarsınız ki "O adam" dediği kişi yoksullara para veren bir hayırsever.


Uzun bir Metin

 Okuyucu orta paragrafları genelde okumaz. İkinci paragrafa kadar gelmiş bir okur genelde sonuna kadar metni okur. Ancak sadece başını okumuş bir okur, azıcık ortalardan alır ve sonunu tamamen okur. Mümkün olduğunca saçma betimlemelerden kaçının ve olayı düzgün bir şekilde açıklayın.Ne kadar çok konu uzarsa okuyucu altlara doğru o kadar hızlı iner.


 Önemli olan yüz tane okurun sitenize bir kere uğraması değil, önemli olan bir okurun sitenize yüz kere uğraması.

Yorum Gönder

7 Yorumlar

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)