Bilgisayar Çok Isınıyor Fan Sesi Çok Yüksek

 
                     ©Bilgisayar çok ısınıyor

  Bilgisayarınızın fanı durduk yere çok ısınabilir ve fan sesi çok yüksek gelmeye başlayabilir. Bu durum genelde AMD sürücülü bilgisayarlarda olmaktadır ancak Nvidia sürücüsünde de görülebiliyor. AMD oyun performansi açısından çok iyi bir sürücü olsada fan sesi sorununu tam olarak çözememiş bulunmakta.

 Gelelim bu sorunu nasıl çözeceğimize.Sizlere tecrübe edinmiş biri olarak söylüyorum bu yöntem kesinlikle işe yarıyor.

Düzeltme


  İlk olarak Denetim Masası'ndan > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri kısmına giriyoruz.

 Sol kısımda "Güç planı oluştur" sekmesine giriyoruz ve "Dengeli" kısmını seçerek devam et diyip oluşturuyoruz.

Oluşturduktan sonra seçili yuvarlaklı plan (daha demin oluşturduğumuz plan)'ın yanından Plan ayarlarını değiştir'e tıklayıp Gelişmiş güç ayarlarını değiştir'e tıklıyoruz.


                                              ©İşlemci çalışmasını azaltma

   Resimde de gördüğünüz gibi , İşlemci güç yönetimi kısmına girip En yüksek işlemci durumu nu %80 yapıyoruz. ve uygula diyoruz. Ardından bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra hiçbir sorun kalmıyor. Ancak yine ses biraz varsa %70 yapabilirsiniz ancak bunun altına düşürmeyin.

   Bu işin yazılımsal kısmıydı. Ancak sorun hala çözülmedi ise işin donanımsal kısmında bir sorun olabilir. Tabi bilgisayarınızda bir arıza anlamına gelmiyor bu. Sadece bilgisayarınızı FAN ında çok fazla toz birikmiş olabilir ve fan çalışırken ısınıyor olabilir    (Genelde masaüstü bilgisayarlarda olur)

  Bilgisayarınızın fanını tabiki kendiniz temizleyebilirsiniz ancak bilgisayarın içini açıp temizlemek pekte sağlıklı olmaz. Bu nedenle işi bilen bir bilgisayarcıya götürüp temizletmek , sizi olası facialardan küçük bir ücret ile kurtarabilir.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)