Site Pingleme | Ping nedir? Nasıl Pinglenir -NaberBlog

 
Ping

   Bir web sitesi kurduktan sonra ya da yeni bir yayın oluşturduğunuz zaman , arama motorlarına bildirmeli ve arama motoru botlarını sitenize çağırtarak , botların bundan haberdar olmasını sağlamalısınız. Rutin olarak yayın yapıyorsanız , bunu çoğunlukla yaparak botları çağırabilirsiniz. Peki pingleme nedir? Nasıl yapılır?


   Arama motoru botları sürekli sitenizi indexler ve arama dizininde kullanıcılara sorar.
Genelde botlar , içerik yayınlanma sıklığına göre sitenizi indexler. Örneğin eğer günlük yayın yaparsanız , günlük indexler , haftalık ise haftalık...


Pingleme işlemi ise, hızlı ve küçük güncellemelerde arama motorlarının haberdar olmasını sağlar. Küçük şeylerden kastım, diyelim blogunuza yeni bir gadget eklediniz vb.

Pingleme Yapımı

Pingleme yapmak aslında çok basit. Sıklıkla kullandığım ve bir yerden keşfettiğim bir ping sitesi var. Ping-o-Matic Sizlere önerebileceğim en iyilerinden bir tanesi.


Ping

Blogunuz ile ilgili bilgileri sisteme girdikten sonra , "Send Pings" butonuna tıklayın. Size önerim bütün işaretlenebilir kısımları işaretleyin. Kısa süre sonra arama motorlarında güncellemelerinizin çıkacağını göreceksiniz.

Unutmayalım ki bu işlem sadece arama motorlarında var olan bilgilerinizi günceller. Yani Google Gibi Getir gibi yeni yaptığınız bir yayını google dizinine eklemez.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)