Google Search Console site haritası nasıl eklenir?Maalesef blog sadece yazmak ile kalmamakta.Bir blogunuzun okunabilmesi için üst sıralara çıkması gerekir. Üst sıralara çıkarabilmek içinde google search console bize yardımcı olacak.

Eğer google ın arama motorunun çalışma sistemini bilirsek ve bizim internet sitemizi tanımalarını sağlayabilirsek arama sonuçlarında üst sıralara çıkmamız daha kolay olacaktır.


   Google'un bu konuda sunmuş olduğu güzel bir sistem mevcut, Google Search Console. Google Search Console, Google tarafından sunulan ve web sitelerimizi Google arama sonuçlarında görüntülememize yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Bu araç aynı zamanda blogumuzun tarama hızını artırmamıza da yardımcı olur.
Google search console 'a nasıl üye olunacağından bahsetmeyeceğim, direk olarak konuya deyinelim.

Site haritası (sitemap) nedir?


Tabi ki bir haritadır site haritası. Web sayfalarımızda yer alan içeriklere, sayfalara, kategorilere erişimi kolaylaştıran bir harita. HTML olarak hazırladığımız site haritaları kullanıcıların kolayca içeriklere erişimini sağlarken, XML olarak oluşturduğumuz site haritaları ise arama motorlarının kolayca içeriklere ulaşmasını sağlar.


Google Search Console'a site haritası nasıl eklenir?


   Önce Google search Console giriş yapıyoruz. Sonra sol tarafta "Dizin" başlığı altında Site haritaları kısmını bulup ilgili sekmeye giriyoruz.
    Bu sayfada arama çubuğu çıkacak. Bu alana istediğiniz site haritasını gönderebilirsiniz ancak bu konuda pek bir bilginiz yoksa sadece 1 tane vereceğim haritayı ekleyebilirsiniz.

sitemap.xml 
 bunu kopyalıyoruz ve arama kısmına yapıştırıyoruz.Ben kendi site 
haritam için sadece bunu kullanıyorum. Bu kod sitenizdeki bütün yazıların otomatik haritasını oluşturuyor.

Ek olarak sitenizde sabit sayfa varsa 
sitemap-pages.xml
Kodunu yapıştırıp uygulayabilirsiniz ancak eğer hata alırsanız bu normal olabilir. Demek olur ki sitenizde sabit sayfa bulunmamakta.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Yararlı. �� saol

    YanıtlaSil
  2. muhitttin AKBIYIKOcak 20, 2019

    VALLA YAUW SAOLUN SAOLUN EN BAŞTA ÇIKMAYA BAŞLADI AMA TÜM GÖNDERİLERİM ÇIKMIYOR AĞABEYİM

    YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)